Saunový svet

Fínska sauna

Vplyvom vysokej teploty (60 až 110°C) a minimálnej vlhkosti vzduchu (10 – 30 %) dochádza k zvýšenému prekrveniu kože a k zvýšeniu telesnej teploty o 1 – 2°C.  Vďaka tomu sa zlepšuje pohyblivosť svalstva a kĺbov. Zároveň dochádza aj k vyplaveniu nečistôt z kože, čo má výrazný kozmetický význam. Sauna patrí k najvšestrannejším otužovacím procedúram a význam má aj ako prevencia rôznych chorôb z nachladnutia.

Švédska sauna

Vysokoteplotná sauna, v ktorej sa teplota okolitého vzduchu pohybuje až okolo 110°C. Vlhkosť vzduchu je minimálna (cca 10 %). Dochádza v nej k veľmi intenzívnemu poteniu. V saune tohto typu sa výrazne povzbudzuje látková výmena a rýchle vylučovanie škodlivých látok a toxínov cez póry von z tela.

Bylinková sauna

Jedným z jej najúčinnejších spôsobov aromaterapie je inhalácia éterických olejov, čiže vdychovanie vôní, pri ktorom mozog po prvotnom vneme spôsobenom pachmi vyvoláva v tele rôzne reakcie a následne i hojace procesy s dlhodobým efektom.

Parná sauna

Výhodou parnej sauny, kde teplota dosahuje max. 60°C pri 100 % vlhkosti, je jej nižšia záťaž na organizmus. Vlhký vzduch priaznivo pôsobí na pokožku, ktorá sa silne prekrvuje a intenzívne čistí. Pokožka tak zostáva jemná a zamatovo mäkká. Parný kúpeľ má pozitívne účinky aj pri oslabení ciev, pri zrazeninách a pri ochoreniach dýchacích ciest.

Infrasauna

Pre tvorbu tepla a regeneráciu organizmu sa využívajú účinky infračerveného žiarenia. Vďaka tomu, že okolitý vzduch nie je takmer vôbec zahrievaný, je pobyt v infrasaune znesiteľný aj pre osoby, ktorým sa v klasických saunách zle dýcha, prípadne majú rôzne kardiovaskulárne problémy. Preto je infrasauna obľúbená pre rôzne liečebné kúry. Teplota v infrakabíne nepresiahne 50 °C, takže vaše telo sa nezahreje na 38 °C a nezačnú v ňom prebiehať ozdravovacie procesy a tvorba špecifických hormónov, má však iné výhody.

Infračervené žiarenie preniká do hĺbky epidermu – pokožky, maximálne niekoľko cm. Vďaka špecifickým vlastnostiam žiarenia je ľudská pokožka schopná absorbovať až 93 % infračerveného žiarenia, ktoré sa k nej dostane. Pokožka potom teplo rozvádza do vnútorných častí tela a pomáha tak prehrievať a uvoľňovať svaly. Ostatná energia, odrazená od pokožky, zahrieva vzduch – ten má v saune relatívne nízku teplotu okolo 30 až 50 °C. Vďaka tomu je možné byť v saune zhruba 30 až 45 minút bez prestávky.

 

Otváracie hodiny

Streda – Štvrtok 16:00 – 20:00

Piatok   14:00 – 21:00

Sobota 12:00 – 21:00

*Osoby mladšie ako 12 rokov majú povolený vstup do saunového sveta max. do 17:00.

 

Saunovanie s deťmi

Saunový svet je pre osoby mladšie ako 12 rokov otvorený každý deň až do 17:00 hod.

Prosíme, nezabúdajte na nasledovné zásady saunovania s deťmi:

 • Pred vstupom do saunového sveta je potrebné deti pripraviť na to, čo ich v saune čaká – uzavretý priestor, teplo, príp. nahota.
 • Do saunového sveta je povolený vstup len v plachtách.
 • Deti nenechávajte v saune bez dozoru.
 • Pred samotným vstupom do sauny, je potrebné sa najprv osprchovať. Deti sprchujte vlažnou vodou a postupujte od nôh smerom hore.
 • Deti by sa mali saunovať pri teplote do 65oC, z tohto dôvodu pre deti odporúčame hlavne bylinkovú, parnú a infrasaunu.
 • Deti pohodlne usaďte na plachtu na najnižšiu lavičku, kde je najnižšia teplota.
 • Počas pobytu v saune nejeme, nepijeme a nečítame.
 • Hlučné správanie môže vyrušiť ostatných hostí.
 • Pobyt v saune by mal trvať menej, ako u dospelých. Približne 3 – 8 min. v závislosti od veku dieťaťa.
 • Po saunovaní nasleduje opäť ochladenie v podobe sprchy.
 • Po ochladení nasledujte odpočinok v odpočívarni. Nezabúdajte doplniť tekutiny. Pite čistú vodu.
 • Počet saunových cyklov závisí od veku dieťaťa. Deti do 3 rokov by mali absolvovať len 1 cyklus. Deti staršie ako 6 rokov môžu absolvovať cyklus 3x.

 

Eshop vstupy

Dôležité informácie o otváracích hodinách

 

 

Povedali o nás

Prijemny oddych, ochotny peronal, chutne jedlo. Vyborny bazen, masaze a procedury. Deti sa vyblaznia :-) Izby su na slovenske pomery dost priestranne. Odporucam.

Peter

Zobraziť všetky recenzie

Priestranný vodný svet, ústretoví personál, ľahká dostupnosť, možnosť aj bezlepkovej stravy, odporúčam.

Senta

Zobraziť všetky recenzie

Bolo super :-D

Iveta

Zobraziť všetky recenzie